Otyłość jest przede wszystkim chorobą. Jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. W 95% przypadków otyłość jest następstwem nadmiaru energii pobieranej z pożywienia. U osób o prawidłowej masie ciała tkanka tłuszczowa nie przekracza 20% masy ciała u kobiet i 10% u mężczyzn. Ilość nadmiernej tkanki tłuszczowej można określić dzięki indeksowi masy ciała (BMI - Body Mass Index). Uważa się, że osoby z BMI powyżej 25 mają nadwagę, natomiast osoby z BMI powyżej 30 są oceniane jako osoby otyłe.
Otyłość zwykle jest związana z występowaniem różnych schorzeń. Zachorowalność wzrasta systematycznie od BMI 25 do 30.
Ze względu na umiejscowienie nadmiaru tkanki tłuszczowej rozróżnia się:
Najczęstszą przyczyną powstawania otyłości jest przekarmianie w wieku niemowlęcym. Badania wykazują, że nadmierny przyrost masy ciała w wieku niemowlęcym powoduje wzmożone łaknienie i otyłość przez resztę życia. Udowodniono też, że dzieci karmione naturalnie rzadziej mają nadwagę/otyłość niż dzieci karmione sztucznie. Bardzo ważną przyczyną otyłości jest życie w ciągłym stresie, niepokoju, rywalizacji.
Brak czasu na wypoczynek, spożywanie w pośpiechu nieregularnych posiłków (najczęściej typu "fast food") powoduje ciągłe napięcie psychiczne, utrzymuje organizm w nieustannym „pogotowiu”. Aby stłumić smutek, rozładować napięcie lub niepowodzenie sięgamy po coś, co sprawi nam krótkotrwałą przyjemność, np. słodycze.
Nie rozwiązane problemy pozostają, a sięganie po "nagrodę na chwilę" najczęściej prowadzi do wyrobienia w sobie nawyku kompulsywnego jedzenia, ten zaś, do otyłości. Jedzenie kompulsywne (napadowe) przybiera na świecie postać już prawie epidemii. Jest to zaburzenie odżywiania polegające na spożywaniu nadmiernych ilości pokarmu w niekontrolowany sposób. Prawdziwym podłożem są przyczyny emocjonalne, a nie potrzeba zaspokojenia głodu. W trakcie takich sytuacji "zajadamy stresy dnia codziennego", stajemy się uzależnieni od jedzenia, które działa wtedy podobnie jak narkotyk.
Typowe objawy to:
Jedną z przyczyn otyłości mogą być przyjmowane leki. Mówimy wtedy o otyłości polekowej. Są to przed wszystkim leki takie jak:
Docierając do ukrytych w umyśle podświadomym przyczyn zaburzenia, psychobiostymulacja aktywizuje proces leczenia, wprowadzając harmonię w systemie nerwowym. Zmniejsza łaknienie, doprowadzając organizm do równowagi psychofizycznej, a tym samym do normalizacji wagi ciała.